Ce pățește corpul uman la temperaturi de peste 40°C. Organele care intră primele sub presiune
Government
Temperaturile de peste 40°C pot depăși capacitatea naturală a organismului de a se răci, crescând riscul de deshidratare severă, insolație și afectarea unor organe vitale, potrivit organizației The Who . Specialiștii în sănătate publică avertizează că episoadele de căldură extremă devin tot mai frecvente și pot avea efecte grave chiar și asupra persoanelor sănătoase. Atunci când temperatura aerului se apropie sau depășește 40°C, corpul uman încearcă să elimine excesul de căldură prin
din zilele anterioare