Maia Sandu, la 36 de ani de la adoptarea Declarației de Suveranitate: „Moldovenii au luptat pentru a-și decide singuri soarta”
Government
Republica Moldova marchează astăzi, 23 iunie, 36 de ani de la adoptarea Declarației de Suveranitate. Cu această ocazie, președinta Maia Sandu a transmis un mesaj, în care a menționat că „astăzi regimul de la Kremlin vrea să distrugă prin bombe și crime suveranitatea Ucrainei”, iar noi „avem obligația să păstrăm, să păzim suveranitatea, independența, suveranitatea și pacea”. Potrivit președintei, acest parcurs a început odată cu generațiile care, la 23 iunie 1990, au ales desprinderea de
din zilele anterioare