Organizatiile de utilitate publica vor fi monitorizate de Guvern
Government
Un grup de lucru interministerial pentru evidența și monitorizarea asociațiilor, fundațiilor și federațiilor din România care dețin statut de utilitate publică urmează să fie înființat, potrivit unui memorandum aprobat în ședința de Guvern de aseară. Demersul vizează consolidarea unui mecanism unitar de evidență și monitorizare a persoanelor juridice fără scop patrimonial care dețin statut de utilitate publică, în condițiile în care, în prezent, nu există un sistem centralizat de verificare a
din zilele anterioare