Primul defibrilator automat extern destinat publicului din zona periurbană a Timișoarei, instalat la Dumbrăvița

Government

Un pas important pentru creșterea siguranței medicale în comunitate a fost făcut la Dumbrăvița, unde a fost instalat oficial primul defibrilator automat extern (AED) destinat utilizării publice din zona periurbană a Timișoarei. Dispozitivul a fost amplasat pe fațada Școlii Gimnaziale de pe strada Petőfi Sándor și este accesibil permanent, putând fi folosit în situații de urgență de orice persoană aflată în apropiere. Inițiativa vine în contextul în care, în cazul unui stop cardio-respirator,

Tag-uri: Timișoara