Teatrul Maghiar din Timișoara încheie stagiunea cu „Festen”
Government
Vineri, 3 iulie, și sâmbătă, 4 iulie, de la ora 19, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă premiera spectacolului „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu. Adaptarea scenică de Bo Hr. Hansen urmează scenariul filmului omonim de Thomas Vinterberg din 1998 și reunește numeroși colaboratori din scena culturală locală. În centrul poveștii din „Festen” se află aniversarea capului unei familii burgheze, un eveniment care devine scena unei dezvăluiri devastatoare. Un toast rostit
din zilele anterioare