Ciorba săracilor, strecurată prin subvenții. Primăria Timișoara desființează Cantina Socială și mută banii pentru hrană prin conturile fundațiilor

Business

După ce Cantina Socială de pe strada Telegrafului a fost scoasă din noua arhitectură a Direcției de Asistență Socială a Municipiului Timișoara, un nou proiect de hotărâre arată ce vine la pachet cu „eficientizarea” anunțată de administrația Fritz. De la 1 august 2026, cei 45 de beneficiari ai Fundației Timișoara ’89 nu mai primesc porții prin cantina publică a orașului. Hrana urmează să fie achiziționată și furnizată de fundație, printr-o subvenție lunară mărită de la 2.250 la 3.000 de lei. Pe

Tag-uri: Timișoara