ANM: Vreme caniculară în cea mai mare parte a țării, miercuri și joi

Vremea

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis noi atenționări Cod galben de vreme caniculară, valabile miercuri în opt județe, iar joi în peste trei sferturi din țară. Conform prognozei de specialitate, miercuri, între orele 12:00 - 21:00, în Crișana, nordul Banatului, Maramureș, nordul și nord-vestul Transilvaniei va fi Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, disconfort termic accentuat și un indice temperatură-umezeală (ITU) ce va atinge pragul critic de 80

din zilele anterioare