Avertisment de la Kiev: Andrii Sîbiga, iritat de exercițiile de mobilizare din Belarus. „O tactică de intimidare față de țările vecine”
Federaţia Rusă
Ministrul ucrainean al Afacerilor Externe, Andrii Sîbiga, a îndemnat comunitatea internațională să rămână vigilentă în contextul „exercițiilor de mobilizare” care se desfășoară în prezent în regiunea Grodno din Belarus, conform European Pravda . Sîbiga a menționat că biroul de recrutare din districtul Ashmyany convoacă aproximativ 2.000 de recruți în perioada 20 iunie - 2 iulie și amenajează puncte de adunare preliminare. Deși clasificate oficial drept o verificare de rutină a datelor, aceste
din zilele anterioare