Maia Sandu, la 36 de ani de la Declarația de Suveranitate: „Doar în Uniunea Europeană ne vom putea simți în siguranță”
Federaţia Rusă
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat marți, cu ocazia marcării a 36 de ani de la adoptarea Declarației de Suveranitate, că procesul de integrare europeană reprezintă modalitatea prin care țara își poate proteja independența, pacea și valorile democratice. Șefa statului a mai spus că lupta pentru suveranitate, începută în urmă cu 36 de ani, continuă și în prezent prin apropierea de Uniunea Europeană. Maia Sandu: „Avem obligația să păzim suveranitatea, independența și pacea” În
din zilele anterioare