Video „Moscova nu ne-a respectat niciodată independența”: Maia Sandu, mesaj de Ziua Suveranității Republicii Moldova
Federaţia Rusă
Maia Sandu a afirmat marți, la 36 de ani de la adoptarea Declarației de Suveranitate a Republicii Moldova, că Rusia nu a respectat niciodată independența țării și a pledat pentru continuarea integrării europene, pe care o consideră esențială pentru apărarea suveranității și a securității statului. Lupta pentru suveranitate, continuă astăzi prin integrarea europeană, a transmis printr-un mesaj video, postat pe Facebook marţi, preşedinta Maia Sandu, cu ocazia marcării a 36 de ani de la adoptarea
din zilele anterioare