Hezbollah condamnă acordul dintre Israel și Liban, negociat de SUA: „O gravă eroare”. Care sunt principalele puncte ale înțelegerii
Israel
Liderul mişcării islamiste Hezbollah, Naim Qassem , a calificat sâmbătă drept o „gravă eroare” acordul semnat de către Liban cu Israelul, sub egida Statelor Unite , considerându-l „nul şi neavenit”, relatează Le Figaro care prezintă principalele puncte ale acestui document. „Acordul-cadru de la Washington este umilitor, ruşinos şi reprezintă o abandonare a suveranităţii”, denunţă într-un comunicat Naim Qassem. El acuză Guvernul libanez de faptul că „legitimează” prin acest acord ocupaţia
astăzi