Teheranul a acceptat să-i primească din nou pe inspectorii Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică, anunță vicepreședintele SUA JD Vance

Israel

Iranul a acceptat să-i invite din nou pe inspectorii Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA) pe teritoriul său, a afirmat luni în Elveţia vicepreşedintele american JD Vance, la o zi după negocieri desfăşurate aici pentru a se pune capăt războiului în Orientul Mijlociu, relatează AFP, transmite Agerpres. Adaugă-ne ca sursă preferată Teheranul şi-a suspendat cooperarea cu această agenţie a ONU după bombardamentele israeliano-americane asupra instalaţiilor sale în iunie 2025. Însă,