Strâmtoarea Ormuz va fi controlată de Iran, anunţă negociatorii Teheranului

Orientul Mijlociu

Negociatorul-şef al Iranului, Mohammad Bagher Ghalibaf, a afirmat luni că condiţiile din Strâmtoarea Ormuz nu vor reveni la nivelurile de dinainte de război şi că această cale navigabilă va fi administrată de ţara sa, potrivit agenţiei oficale de presă IRNA, citată de AFP. Adaugă-ne ca sursă preferată „Toată lumea trebuie să ştie că administrarea Strâmtorii Ormuz nu va reveni niciodată la ceea ce era înainte de război”, a declarat Ghalibaf care conduce negocierile cu Statele Unite pentru a pune

din zilele anterioare