Baza de la Kogălniceanu va deveni cea mai mare bază militară NATO, anunță ambasadorul SUA la București: „Este impresionantă”

Statele Unite

Ambasadorul Statelor Unite în România, Darryl Nirenberg, a vorbit, într-un interviu exclusiv pentru Antena 3 CNN, despre parteneriatul strategic dintre România și SUA, prezența militară americană pe flancul estic al NATO, proiectul SMR de la Doicești și relația cu administrația Trump. Diplomatul american a dat asigurări că angajamentul Statelor Unite față de NATO și Articolul 5 rămâne „de neclintit” și a respins informațiile privind o presupusă retragere a 1.000 de militari americani din

Tag-uri: Antena 3 Bucureşti