„Bucurați-vă de piscină și de o bere rece”. Un ministru belgian ironizează valul de caniculă

Statele Unite

Ministrul apărării belgian, Theo Francken, a provocat agitație politică și mediatică după ce a ironizat valul de căldură care afectează în prezent Belgia și a recomandat populației să se bucure de vremea bună cu o baie în piscină, cu o bere rece și un grătar, într-o săptămână în care țara se așteaptă la temperaturi record, informează miercuri EFE, citată de Agerpres. „Avem și noi două zile de căldură și se pare că vom muri cu toții din nou. Doamne, Doamne, unde îi găsesc pe acești jurnaliști?”,