Acum 86 de ani, Rusia a furat Basarabia de la România. Tertipul lui Stalin pentru a smulge și Ținutul Herței
Fake news și dezinformare
Se împlinesc 86 de ani de când Rusia a smuls Basarabia de la România, după două ultimatumuri formale date autorităților române. Totul s-a petrecut în perioada 26-28 iunie 1940 și a fost doar începutul destrămării României Mari pe parcursul aceluiași an. Basarabia, smulsă de Rusia în iunie 1940 Anul 1940 a fost unul dintre cele mai negre din istoria României. După miracolul din 1918 și crearea României Mari, în doar câteva luni, totul s-a năruit, o treime din țară fiind pierdută fără luptă. Iar
din zilele anterioare