Scandal la Spitalul Județean Constanța: Medicii rezidenţi acuză că sunt obligaţi să facă voluntariat pentru gărzi. Reacția conducerii
Fake news și dezinformare
Medicii rezidenţi de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Constanţa acuză că sunt obligaţi să semneze cereri de voluntariat pentru gărzi, iar unii dintre ei vorbesc despre un “şantaj” al profesorilor universitari, care îi ameninţă că nu vor lua examenul de specialitate. De cealaltă parte, conducerea spitalului respinge acuzaţiile de presiune sau exploatare, explicând că voluntariatul reprezintă o opţiune personală, care nu înlocuieşte şi nu va înlocui niciodată activitatea normată şi remunerată
din zilele anterioare