Medicii și asistenții din România, aproape la fel de bătrâni ca pacienții lor: „România e dată ca exemplu negativ pe plan internațional”

Sanatate

Profesioniștii din domeniul sănătății nu mai reprezintă doar o resursă insuficientă, ci și una tot mai înaintată în vârstă, ceea ce transformă un deficit cronic într-o potențială criză de proporții pentru sistemul medical românesc. În timp ce populația îmbătrânește vertiginos, personalul care ar trebui să o îngrijească se pregătește să iasă la pensie, fără a exista o generație pregătită să îi preia locul. Această realitate gravă a fost recent semnalată chiar și pe plan internațional, acolo unde