Aerul condiționat îngrașă: angajații care petrec 8 ore la birou pe zi, o vară întreagă, riscă să pună 3 kilograme. Ce arată studiile
Sănătate
Un birou răcit intens poate influența mai mult decât confortul angajaților. Un studiu realizat într-un spațiu de lucru simulat a arătat că persoanele ținute la 19-20 de grade Celsius au consumat, în două ore, cu aproape 100 de calorii mai mult decât cele care au lucrat la 26-27 de grade. Extrapolat la un program de opt ore și la o vară întreagă de muncă, diferența poate însemna peste trei kilograme în plus. Aerul condiționat este soluția clasică pentru zilele caniculare, mai ales în birourile
astăzi