Homeschooling ilegal: părinții a trei copii din Bihor, trimiși în judecată pentru că nu i-au lăsat să meargă la școală

Ștefania Anghel

Doi soţi din judeţul Bihor au fost trimişi în judecată pentru că nu şi-au lăsat copiii să urmeze învăţământul obligatoriu şi au optat pentru homeschooling (școlarizare acasă, n.r.). Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Oradea a anunţat, vineri, că procurorul a dispus trimiterea în judecată a două persoane, soţ şi soţie, părinţi a trei copii, pentru săvârşirea a câte trei infracţiuni de împiedicare a accesului în învăţământul general obligatoriu. „În data de 15.11.2019, cei doi părinţi au retras-