Petrovits István: privire retrospectivă
Ștefania Anghel
În timpul plimbărilor mele prin orașul Sfîntu Gheorghe, mai ales în partea vestică a orașului, trec periodic pe lîngă Biserica reformată Simeria, traversînd cimitirul, de unde se deschide o frumoasă priveliște împădurită către stațiunea Vîlcele. Imediat ce părăsesc acest areal și intru pe strada Dealului ( Domb utca ), mă opresc lîngă un gard al casei de la nr. 9, se vede casa, dar se vede și o anexă a acesteia în fundul curții, cu acoperiș oranj, în mijlocul căruia te privește un ochi imens,
din zilele anterioare