Criză de medici la Spitalul Județean Târgoviște: lipsesc 43 de specialiști. Unitatea a lansat o campanie online pentru recrutare
Știință și Tehnologie
Adaugă Gândul ca sursă preferată Urmărește-ne în Discover Spitalul Județean de Urgență Târgoviște, cea mai mare unitate medicală din județul Dâmbovița , se confruntă cu o problemă serioasă de personal. Potrivit situației privind necesarul de medici pentru anul 2026, spitalul are un deficit de nu mai puțin de 43 de medici, inclusiv în secții esențiale pentru funcționarea sistemului de urgență și pentru îngrijirea pacienților cu afecțiuni grave. Cea mai dificilă situație este la UPU-SMURD, unde
din zilele anterioare