Majoritatea adolescenţilor australieni continuă să folosească reţelele sociale, în ciuda interdicţiei. Concluziile unui nou studiu

Știință și Tehnologie

Opt din zece tineri australieni au declarat că au continuat să acceseze reţelele sociale în lunile care au urmat intrării în vigoare a interdicţiei pentru minorii cu vârsta sub 16 ani, conform unui studiu citat joi de DPA/PA Media. Concluziile unei cercetări restrânse asupra impactului iniţial al acestei interdicţii, o premieră mondială, au sugerat "dovezi insuficiente privind existenţa unor efecte semnificative imediate", se arată în studiul realizat de Universitatea din Newcastle, Australia.