Amenda din Codul Rutier pentru şoferii care blochează intersecţie. În caz de accident, sunt vinovaţi
accident
Ora 8 dimineața. Aproape toate marile intersecții din București sunt blocate. Șoferii intră pe verde, dar rămân prinși în mijlocul drumului și ajung să încurce traficul din toate direcțiile. "Traficul e foarte aglomerat și se întâmplă deseori. Forțează, se dau mari și intră în intersecție și rămân acolo. Și blochează toată intersecția", a spus un participant la trafic. În astfel de situații, legea e clară: dacă pătrunzi într-o intersecție fără spațiu de ieșire poți primi o amendă de până la 4.
din zilele anterioare