Infuzie de 200 de milioane de euro, gură de oxigen pentru zootehnia românească
Agricultura
Un nou program de finanțare, în valoare de 200 de milioane de euro, urmează să fie lansat în perioada următoare pentru susținerea fermelor zootehnice din România. Banii, proveniți din fonduri europene, vor fi direcționați către achiziția de animale de reproducție, cu scopul declarat de a revigora sectorul și de a crește efectivele la nivel național. Anunțul a fost făcut luni de ministrul desemnat al Agriculturii, Florin Barbu, în cadrul audierilor din comisiile parlamentare de specialitate.
din zilele anterioare