România şi Slovacia au cerut o flexibilizare a gestionării populaţiilor de urs brun

Agricultura

România şi Slovacia au cerut la o reuniune a miniştrilor agriculturii din Uniunea Europeană, desfăşurată la Luxemburg, o flexibilizare a regulilor privind gestionarea populaţiilor de urs brun. Ministrul interimar român de resort, Tánczos Barna, a avertizat că înmulţirea urşilor a dus la creşterea numărului de incidente care afectează comunităţile rurale şi fermierii, se arată într-un comunicat al Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale. România a solicitat Comisiei Europene un cadru

Tag-uri: Agricultura Comisia Europeana Ministerul Agriculturii

din zilele anterioare