Fondurile europene – mina de aur a băieților deștepți
autostrada
România a primit, în ultimele două decenii, zeci de miliarde de euro din fonduri europene. Banii trebuiau să însemne autostrăzi, căi ferate moderne, spitale, școli, digitalizare, ferme competitive și locuri de muncă. În schimb, prea des au devenit sursa unei adevărate industrii a proiectelor, în care cei mai mari câștigători nu sunt beneficiarii, ci cei care gravitează în jurul finanțărilor. S-a construit, încet, o piață în care fiecare proiect pare obligat să suporte costuri tot mai mari.
astăzi