Am participat la dezbaterea publică „13-15 iunie 1990: Anatomia terorismului de stat”.
Bucureşti
La invitația domnului Prof. univ. dr. Marian Preda, rector al Universității din București, am participat la dezbaterea publică „13-15 iunie 1990: Anatomia terorismului de stat”. A vorbi despre mineriadă în acest loc înseamnă a vorbi acasă la cei care au plătit prețul. Am rememorat cum, între 13 și 15 iunie 1990, conducerea de atunci a statului român a chemat în Capitală mii de mineri din Valea Jiului și i-a folosit ca pe o forță paramilitară împotriva propriilor cetățeni. Oameni cu bâte și cu
din zilele anterioare