Exclusiv „Fac experimente pe noi”. Ce i-a scos în stradă pe profesorii veniți din toată țara la protestul din București

Bucureşti

Mii de cadre didactice au protestat miercuri în București, nemulțumiți de prevederile noii legi a salarizării și de măsurile de austeritate care, spun ei, afectează sistemul de educație. Participanții s-au adunat în Piața Victoriei, apoi au pornit în marș spre Parlament, cerând Guvernului să respecte promisiunile făcute după greva generală din 2023 și să trateze educația ca o prioritate. Mii de profesori au mărșăluit prin București pentru a-și susține revendicările. FOTO: Alex Negrici

Tag-uri: Bucureşti