Legea drepturilor pentru victimele Mineriadei din iunie 1990 a fost adoptată, la doi ani după ce trecuse de Senat
Bucureşti
Camera Deputaților a adoptat miercuri, 17 iunie, proiectul de lege care creează cadrul legal pentru acordarea unor drepturi victimelor mineriadei de la București din perioada 13-15 iunie 1990. Adoptat de Senat din februarie 2023, proiectul îi exclude pe foștii militari, securiști și milițieni, dar și pe colaboratorii fostei Securități. „Prezenta lege reglementează modalitățile de exercitare a recunoștinței față de victimele evenimentelor din 13-15 iunie 1990, care au rămas în istoria României
din zilele anterioare