Peste 80% dintre românii din mediul rural nu aveau canalizare în 2025. Nici în București nu au toți locuitorii. Ce arată datele INS

Bucureşti

Românii conectați la sistemele de canalizare reprezentau, anul trecut, ceva mai mult de 61% din populația rezidentă, arată Institutul Național de Statistică (INSSE) într-un comunicat publicat vineri. În cifre absolute, 11.639.167 locuitori aveau, în 2025, locuințele conectate la sistemele de canalizare. Ei erau mai mulți cu 61.119 decât în 2024 și reprezentau, procentual, 61,1% din populația rezidentă a țării. O situație asemănătoare se constată în ceea ce privește numărul românilor conectați

Tag-uri: INS Bucureşti