România și problematica elementelor rare, critice și strategice: între mit, realitate și perspectiva minieră
Bucureşti
La sediul AGIR din București a avut loc, recent, dezbaterea științifică „România și problematica elementelor rare, critice și strategice: între mit, realitate și perspectiva minieră” . Evenimentul, organizat în parteneriat cu Institutul Geologic al României, a fost inițiat și susținut prin implicarea directă a prof. univ. dr. ing. geol. Nicolae Bud și a dr. ing. geof. Alexandru Nicolici. La dezbatere au participat reprezentanți ai mediului academic și profesional – Academia Română, ASTR, AGIR,
din zilele anterioare