Uriașa criză a locuințelor îi face pe români să plece cu miile din Spania. ”Însemna să stau cu chirie până la 65 de ani”
Bucureşti
A doua cea mai numeroasă comunitate de străini din Spania s-a redus cu aproape o treime din 2012 până în prezent. Criza locuințelor, pandemia și îmbunătățirea condițiilor de trai din România au accelerat fenomenul întoarcerii în țară, scrie El Pais . În decembrie 2003, cu trei luni înainte ca România să adere la NATO și cu câțiva ani înainte de intrarea în Uniunea Europeană, Andrei Stefcu a plecat din București. Avea 17 ani și a ajuns în Castelldefels, lângă Barcelona, unde locuia deja unul
din zilele anterioare