Schema prin care o angajată de la Salarizare a furat 8,4 milioane de lei de la MAE, vreme de 15 ani
DNA
O fostă angajată a Ministerului Afacerilor Externe (MAE) a fost trimisă în judecată de procurorii anticorupție, după ce a recunoscut că, timp de 15 ani, ar fi virat ilegal salarii către ea însăși și alte două persoane, păgubind statul cu peste 8,4 milioane de lei, scrie Agerpres. Potrivit unui comunicat al DNA, este vorba despre Lavinia-Daniela Păune, care lucra la Direcția Planificare Bugetară, Contabilitate și Salarizare din MAE – practic, în compartimentul care se ocupa de calculul și plata
din zilele anterioare