Polonia a făcut un pas uriaş spre a deveni hub regional de gaze prin importuri

Gaze Naturale

În ceea ce reprezintă spargerea unui monopol, patru companii de energie poloneze, trei de stat şi una privată, au rezervat capacitate de gazificare la un terminal de gaze naturale lichefiate care încă nu a fost construit. Acesta ar fi a treia astfel de unitate din Polonia. Guvernul de la Varşovia spune că astfel se creează concurenţă, existând mai mulţi importatori, şi presiuni pentru scăderea preţurilor gazelor. Experţii văd o şansă în plus ca Polonia să devină hub regional al gazelor.

Tag-uri: Gaze Naturale Varşovia