România devine numărul unu în Europa la un capitol strategic. Prețul pe care îl avem de plătit pentru noul statut

Gaze Naturale

România se pregătește să devină cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană, o poziție strategică privilegiată care aduce însă și responsabilități climatice masive. Anunțul a fost făcut marți, în cadrul summitului Future Energy Europe (FEES), de către Ionuț-Sorin Banciu, vicepreședintele Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Minier, Petrolier și al Stocării Geologice a Dioxidului de Carbon ( ANRMPSG ). Europa nu renunță la tranziția verde: Țintele pentru 2040

Tag-uri: Gaze Naturale Petrol