Kelemen Hunor vrea din nou TVA de 19%: TVA-ul de 21% a creat inflaţie şi a redus consumul. Există riscul să intrăm în recesiune cronică
Inflatie
Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, marţi, la Antena 3 CNN, că viitorul Guvern ar trebui să readucă TVA-ul la 19%. "Trebuie să ne întoarcem de la TVA-ul de 21% care a creat inflaţie şi a redus consumul", a afirmat Kelemen, adăugând că "nu cred că în acest an se poate, dar în perspectiva anului 2027 trebuie luată această decizie". Preşedintele UDMR a tras un semnal de alarmă şi în privinşa recesiunii. "(susţineţi ideea revenirii TVA-ului la 19%?) Din punctul meu de vedere, da. Nu cred că în
din zilele anterioare