Patru jucătoare vor reprezenta România în proba de dublu de la Wimbledon
Irina Begu
În perioada 29 iunie – 12 iulie, în capitala Regatului Unit, se va desfășura al treilea turneu de Grand Slam al anului: Wimbledon. România va avea patru reprezentante în competiția de dublu: Sorana Cîrstea, Gabriela Ruse, Jaqueline Cristian și Irina Begu. Sorana Cîrstea (36 de ani, 18 WTA va juca alături de Anna Kalinskaya (27 de ani, 20 WTA) , cele două fiind campioane la Madrid în 2025. Așadar, după câteva turnee la care a jucat cu alte partenere, inclusiv cu Shuai Zhang și cu Jaqueline
din zilele anterioare