Concert la 150 de ani de la nașterea lui Ion Popescu Voitești
muzeu
Gorjul marchează anul acesta 150 de ani de la nașterea nu doar a lui Constantin Brâncuși, ci și a unei alte minți strălucite, care a dus faima județului peste tot în lume. Ion Popescu Voitești este savantul care a pus bazele geologiei românești, iar joi seara, la casa sa din Bălănești au răsunat acorduri de vioară în cadrul unui concert menit să marcheze cei 150 de ani de la nașterea acestuia. Casa marelui savant sa a devenit muzeu și poate fi vizitată acum de oricine. Aici s-au strâns cei care
din zilele anterioare