Dominic Fritz naţionalizează case pe un decret din 1950 emis de Consiliul de Stat al Republicii Populare Române

muzeu

În Timişoara, oraşul-martir ar Revoluţiei române, primul oraş liber de comunism încă din 20 decembrie 1989, încă mai există Comitetul Provizoriu al Sfatului Popular al Municipiului Timişoara. Iniţial, am crezut că este vorba despre o fostă clădire a autorităţilor comuniste din anii ’50, transformată în muzeu, pentru aducere aminte, dar şi pentru a arăta generaţiilor viitoare împotriva cui s-au luptat eroii de la Timişoara. Pentru ce s-a murit în Piaţa Operei, pe treptele Catedralei, pentru ce

Tag-uri: muzeu Timișoara