Muzeul Satului Bănățean Timișoara inaugurează expoziția permanentă. „Povești din vârful casei. Țigle, lut și meșteșug”
Muzeul National al Satului "Dimitrie Gusti"
Muzeul Satului Bănățean Timișoara și Consiliul Județean Timiș invită publicul marți, 30 iunie, de la ora 17:00, la vernisajul expoziției permanente „Povești din vârful casei. Țigle, lut și meșteșug”, eveniment care va avea loc la sediul muzeului din Timișoara, Strada Avram Imbroane nr. 31. Privită de la distanță, o țiglă pare doar un element al acoperișului. Privită mai atent, ea devine un document al epocii în care a fost realizată. Marcajele fabricilor, tehnicile de producție și formele sale
din zilele anterioare