Bătălia pe muncitori străini se încinge în Ungaria: Magyar i-ar trimite pe toţi acasă, angajatorii ar aduce alte zeci de mii
Salariu
În Ungaria, conflictul legat de angajarea de muncitori străini ia proporţii, liderii de business avertizând că Ungaria are nevoie de zeci de mii de astfel de muncitori în fiecare an, în timp ce premierul Peter Magyar insistă că forţa de muncă străină ar trebui trimisă acasă, notează Daily News Hungary. Disputa s-a ascuţit în ultimele săptămâni. Magyar argumentează că o majorare a salariilor ar atrage maghiarii inactivi înapoi pe piaţa muncii, reducând în acest fel penuriile de forţă de muncă
din zilele anterioare