Peste 1 milion de români vor primi mai mulți bani la salariu de la 1 iulie. Șoferii vor plăti amenzi mai mari
Salariu
Începând cu 1 iulie, peste un milion de români vor beneficia de un salariu minim mai mare, însă măsura vine la pachet cu costuri suplimentare pentru angajatori și amenzi mai mari pentru șoferi. Măsura vine într-un context în care România continuă să aibă unul dintre cele mai mici salarii minime din Uniunea Europeană. Chiar și după majorare, salariul minim brut din România rămâne sub nivelurile din Polonia, Cehia sau Croația, în timp ce Luxemburg, Germania sau Olanda au salarii minime de peste
din zilele anterioare