75 de ani de la deportările în Bărăgan. Ceremonie de comemorare la Timișoara: „Memoria acestor tragedii este un avertisment pentru prezent”
Timișoara
Subprefectul județului Timiș, Deian Popov, a participat joi la manifestările dedicate împlinirii a 75 de ani de la deportările în Bărăgan, unul dintre cele mai dramatice episoade din istoria recentă a României. Evenimentul, organizat de Asociația Foștilor Deportați în Bărăgan, a reunit foști deportați, urmași ai acestora și reprezentanți ai autorităților locale. Programul comemorativ a debutat cu o slujbă de pomenire în memoria victimelor deportărilor, fiind urmat de vernisajul expoziției „
din zilele anterioare