Canicula lovește Banatul: DSP Timiș activează punctele de prim-ajutor. Unde puteți bea apă și cere sprijin medical
Timișoara
Direcția de Sănătate Publică (DSP) Timiș operaționalizează, începând de sâmbătă, 27 iunie 2026, corturile și spațiile speciale de prim-ajutor destinate populației în zilele caniculare , când temperaturile ating sau depășesc pragul de 35°C. Cele șase puncte deschise la nivelul județului vor fi deservite de personal medical din cadrul școlilor postliceale de specialitate și de voluntari ai Societății de Cruce Roșie – Filiala Timiș. În Timișoara, aprovizionarea cu apă îmbuteliată pentru cetățeni
din zilele anterioare