Managerul Teatrului German de Stat Timișoara se retrage din funcție
Timișoara
Managerul Teatrului German de Stat Timișoara (TGST), Lucian Vărșăndan, se ve retrage din funcție începând cu data de 1 septembrie 2026. El a anunțat colectivul TGST despre această decizie la întâlnirea avută cu ocazia închiderii stagiunii 2025/2026, desfășurată la 23 iunie 2026. Vărșăndan a adresat o scrisoare Consiliului Local al Municipiului Timișoara și Primarului Dominic Fritz, în care menționează și motivele care au stat la baza deciziei sale: „Consider că principalele obiective care mi-au
din zilele anterioare