Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara

Timișoara

Începând de sâmbătă noaptea și continuând cu ziua de ieri, municipiul Timișoara a fost afectat de un val de ploi intense, caracterizate prin cantități foarte mari de apă căzute într-un interval scurt de timp. În urma acestui fenomen, debitul de intrare în rețeaua de canalizare a atins un vârf de peste 40.000 metri cubi/oră, comparativ cu un debit normal de aproximativ 5.000 metri cubi/oră. Volumul ridicat de apă a antrenat în rețea cantități semnificative de deșeuri, resturi vegetale și

Tag-uri: Timișoara