Ploile torențiale au suprasolicitat canalizarea din Timișoara. Debite de opt ori mai mari decât normalul și 35 de tone de deșeuri colectate la stația de epurare

Timișoara

Ploile abundente care au afectat Timișoara începând din noaptea de sâmbătă spre duminică au generat debite record în rețeaua de canalizare a orașului, punând la încercare infrastructura de colectare și epurare a apelor. Potrivit Aquatim, debitul de intrare în sistemul de canalizare a depășit pragul de 40.000 de metri cubi pe oră , de aproape opt ori mai mare decât valoarea obișnuită, estimată la aproximativ 5.000 de metri cubi pe oră . Cantitatea uriașă de apă a antrenat în rețea numeroase

Tag-uri: Timișoara