S-au pus bazele Zonei Metropolitane Timișoara
Timișoara
Consiliul Local Timișoara a aprobat înființarea Asociației de Dezvoltare Intercomunitară „Zona Metropolitană Timișoara”. Într-o primă etapă, asociația va reuni Timișoara, Dumbrăvița și Ghiroda, iar pe termen lung, structura va fi deschisă tuturor localităților din zona metropolitană, potrivit cadrului legal aplicabil. „Zona metropolitană este deja o realitate pentru zecile de mii de oameni care circulă zilnic între Dumbrăvița, Timișoara și localitățile învecinate. Probleme precum traficul,
din zilele anterioare