Simpozion omagial la castelul din Foeni: Banatul a celebrat 160 de ani de la înființarea Academiei Române
Timișoara
Casa de Educație Națională „Mocioni de Foeni” din județul Timiș a devenit astăzi epicentrul culturii și istoriei regionale, găzduind un prestigios simpozion omagial dedicat marilor personalități bănățene care au pus bazele celui mai înalt for științific și cultural al țării. Evenimentul, organizat sub egida Academiei Române – Filiala Timișoara și a Bibliotecii Academiei Române – Filiala Timișoara, a marcat o dublă sărbătoare de o importanță istorică deosebită: împlinirea a 160 de ani de la
din zilele anterioare